به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، امشب شنبه (28 بهمن 1402) از ساعت 19 در تالار وحدت و با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان فرهنگی و هنری، هنرمندان، اصحاب رسانه و علاقمندان برگزار شد. 

بزرگداشت فضل‌الله توکل (آهنگساز نوازنده سنتور)، درویش‌رضا منظمی (آهنگساز نوازنده و مدرس ساز کمانچه و ویلن) و همایون رحیمیان (موسیقی‌دان، نوازنده و رهبر ارکستر)، معرفی برگزیدگان بخش رقابتی(جایزه باربد)، جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه و اعلام برگزیده مردمی بخش سرود از دیگر برنامه‌های آئین پایانی این دوره از جشنواره بود. 

سی‌ و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ریاست امیرحسین سمیعی و دبیری رضا مهدوی از 23 تا 28 بهمن در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی همزمان در تهران و 14 استان دیگر برگزار شد. 

جشنواره موسیقی فجر , موسیقی , خانه موسیقی ایران ,

این مراسم با اجرای محمدرضا شهیدی‌فرد با حضور محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون امور هنری وزیر ارشاد)، امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی) و جمعی از اهالی موسیقی همراه است.

در ابتدای مراسم اختتامیه، ارکستر موسیقی ملی ایران روی صحنه حاضر شد و سرود ملی جمهوری اسلامی و همچنین بخشی از موسیقی فیلم «محمد رسول الله» توسط این ارکستر نواخته شد.

در ادامه برنامه نیز گزارش تصویری از روند برگزاری جشنواره برای حاضران پخش و سپس مجری از هیئت داوران بخش ترانه یعنی ناصر فیض، حامد عسکری و محمود حبیبی کسبی دعوت کرد تا جایزه بخش ترانه به برگزیدگان اهدا شود.

جایزه ترانه شامل ترانه‌های سال از بهمن 1401 تا بهمن 1402 می‌شود و این در حالی است که اعضای هیئت داوران 2522 ترانه را برای این بخش بررسی و داوری کرده‌اند.

برگزیدگان بخش ترانه:

محمدمهدی سیار

امیرعلی خلیلی

پس از اتمام جوایز بخش ترانه، پیام مدیران جشنواره در قالب ویدیو برای حاضران پخش شد.

بخش‌های جدید یکی از ویژگی‌های امسال

محمود سالاری (معاون امور هنری) طی این پیام تصویری گفت: جشنواره موسیقی فجر طی گذشت 39 دوره به عظمت بیشتری رسیده و حضور تماشاگران و هنرمندان در سالن‌های مختلف شهر تهران به رونق آن افزود. امسال توقیف داشتیم با تدابیری که توسط رییس دفتر موسیقی و دبیر جشنواره اندیشیده شد، بخش‌های جدیدی مانند بخش کودک و نوجوان را داشته باشیم که موسیقی آن مورد غفلت قرار گرفته بود و موسیقی کودک و نوجوان به سمت موسیقی بزرگسال در حال سوق داده شدن بود.  امیدواریم این اتفاق شروع تولیدات درست موسیقی کودک باشد.

عدالت فرهنگی در جشنواره موسیقی

امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی) نیز گفت: خدا را شکر جشنواره توانست، خدمت موثری را از زاویه عدالت فرهنگی به مردم تقدیم کند. در این دوره حضور بانوان را در سانس‌های جداگانه و به صورت روزانه داشتیم. اتفاقی که تلاش کردیم در چهارچوب رصد و پایش برای نسل‌های آینده باشد، حضور کودکان و نوجوان‌ها بود. همچنین تلاش کردیم در حوزه مردمی کردن اجراهای صحنه‌ای و تعامل بهتر با هنرمندان موسیقی و پیشکسوتان قدم بزرگ‌تری برداریم.

رضا مهدوی (دبیر جشنواره) نیز بیان کرد: تلاش کردیم آنچه را در کشور ما رایج است و اجرای سالانه دارد به جشنواره دعوت کنیم. در ابتدای زمانی که به عنوان دبیر جشنواره معرفی شدم در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کردم که امسال می‌توانیم 20 درصد جهش داشته باشیم که امیدوارم همین‌طور بوده باشد. ایده‌های بسیاری مانند برگزاری جشنواره‌های مجزا برای پاپ ایران و بخش بانوان، توجه بیشتر به بخش پژوهش موسیقی و موسیقی خیابانی در ذهن داشتم که بخشی از آنها در این دوره میسر شد و بخشی هم نه و امیدوارم در سال‌های آینده بتوانیم به این اهداف برسیم.

سپس نوبت اجرای گروه موسیقی وحید اسداللهی بود که برای دقایقی مخاطبانش را میهمان موسیقی آذربایجان کند.

پس از اجرای موسیقی نوبت دومین بخش جوایز یعنی جایزه «موسیقی و رسانه» رسید که به فعالیت‌های رسانه‌ای موسیقی در سال گذشته اختصاص دارد. طبق اعلام مجری در این بخش تعداد 67 اثر به دبیرخانه ارسال شده است.

مجری برای اهدای جوایز این بخش از سیدعلیرضا میرعلی‌نقی، حسین دی‌پیر، شاهین فرهت، رضا مهدوی، محمدعلی مرآتی و هادی آرزم برای اهدای جوایز دعوت کرد.

جایزه موسیقی و رسانه

مطبوعات: ندا سیجانی/ روزنامه ایران/ گزارش/ خوشحالی زودگذر هنرمند خانه به دوش

سارا حیدر نژاد/ روزنامه همدلی/ گفتگو/ برای موسیقی کشور از جان گذشتیم(با استاد شهرام ناظری)

رسانه‌های دیداری و شنیداری: هانیه پیرامی/ رادیو خراسان جنوبی/مستند آوای کار

خبرگزاری‌ها: یاسر یگانه/خبرگزاری تسنیم/یادداشت/بررسی راز ماندگاری محسن یگانه 

علیرضا سعیدی/خبرگزاری مهر/یادداشت/موسیقی نواحی توان رقابت با پاپ را دارد(یادداشتی تحلیلی بر بایدها و نبایدهای توسعه موسیقی نواحی)

بخش نگاه ویژه:

رویکردهای اجتماعی مطبوعات: نیره خادمی/ روزنامه پیام ما/گزارش/دایه دایه موسیقی حماسی لرستان را به همه شناساند

رسانه‌های دیداری و شنیداری: رضا رادمهر/ رادیو خوزستان/مستند/دالالا؛  یلدا احتشامی/ رادیو فرهنگ/مستند/مستند معینی کرمانشاهی

خبرگزاری‌ها:

علیرضا سعیدی/ خبرگزاری مهر/گزارش/شنیدن تیراژی که سنگ قبر شد/یادتان بخیر آقای اویسی عزیز

تقدیر ویژه:

به دلیل استفاده ی مطلوب از داده‌های درست تاریخی/نگاه دقیق و بی‌طرفانه/بهره گیری از تکنینک‌های ممتاز در زیبایی‌شناسی تصویر/هیأت داوران برنامه (دورها آوایی‌ست…) را به طراحی و کارگردانی آقای محمد سعید غلامی و سردبیری و نویسندگی آقای حسن صنوبری، شایسته تقدیر ویژه دانسته است.

قله همه برنامه‌های فرهنگی ایران درماه پیروزی انقلاب اسلامی 

در ادامه برنامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه گفت: خوشحالیم که جشنواره موسیقی فجر امسال با شکوه بی مانند انجام شد و بسیار ماییه خوشبختی است که هنر نزد ایرانیان در مقامی رفیع قرار دارد. مردم ایران که فرهنگ پرور و هنر پرور  هستند با ذوق و شوق از اهالی هنر استقبال می کنند و من تشکر می کنم از همه همکاران که جشنواره موسیقی فجر امسال را در همه جای ایران زمین اجرا کردند و شوق و ذوق فعالیت را با نوای دلنواز موسیقی به یادگار گذاشتند و در بخش نهایی عدالت فرهنگی را با اجرای همزمان در 16 استان و تهران پیاده کردند.

اسماعیلی در ادامه افزود: امیدوارم لب ایرانیان همیشه خندان و دلهایشان همیشه شاد و در پناه خدای بزرگ مسیرشان هموارتر از همیشه باشد. به لطف خداوند تقویبت هنرهای مختلف از هنرهای نمایشی و سینما و تجسمی گرفته تا موسیقی شکوه بی‌مانندی را خلق کرده است. بهمن ماه پیروزی انقلاب با برنامه های فرهنگی هنری گره خورده است و انقلاب عزیز ما یک انقلاب فرهنگی است و به همین دلیل قله‌های همه برنامه های فرهنگی در این ایام مبارک است . شاهدی که گواه منتاسبی برای توسغهع فرهنگ و هنر است.

وی بیان کرد: به لطف خداوند توسعه زیرساخت ها و افزایش سان های فرهنگ و هنر جزو برنامه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. البته که ما طی ماه های گذشته سالن های زیادی را در استان های مختلف را افتتاخ کردیم و به زودی هم با حضور رییس جمهور و اجرای برنامه ارکستر ملی ایران سالن باشکوهی را در یزد افتتاح می کنیم. ما تصمیم داریم زیر ساخت قابل توجه و مورد نیاز مردمان ناحیه های مختلف آماده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مشارکت بانوان هنرمند نیز یگی دیگر از ویژگی‌های جشنواره موسیقی فجر امسال بود که در کنار حضور هنرمندان کودک و نوجوان نشان دهنده یک خضور چشمگیری است که امیدوارم با قوت ادامه پیدا کند. البته اتفاق مبارک دیگری هم در حوزه موسیقی افتاد و آن تدوین سند ملی موسیقی بود که به تصویب نهایی رسید و طی روزهای آینده توسط آقای رییس جمهور ابلاغ می شود این گام مهمی برای توسعه کمی و کیفی هنر موسیقی در کشور است.

به گفته اسماعیلی بسیاری از نکات مبهم حوزه موسیقی در این سند برطرف شده و همه بخش های کشور ملزم به رعایت اجرای مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و هر مجوزی را دفتر موسیقی صادر کند بدون خدشه ای باید اجرا شود. در این راه اصحاب فرهیخته موسیقی از فضای بسیار مناسبی که ایجاد می شود، استفاده کنند . شرایطی که امید می رود بسیترهای لازم را برای توسعه و ارتقاء کیفی موسیقی را فراهم آورد.

اسماعیلی تصریح کرد: ایرانیان از پیشگامان هنر موسیقی بودند و ما باید در این مسیر به موسیقی های محلی و مقامی توجه ویژه ای داشته باشیم. دراین راه توجه به مسائل کاری و معیشتی به واسطه حضور صندوق اعتباری هنر امر مهمی است که باید دنبال شود. امیداورم خدمت های مناسبی را برای شما عزیزان داشته باشیم. امیدوار همیشه جوانان این مرز و بوم در پناه خداوند موفق باشند.

تجلیل از 3 هنرمند بزرگ

جشنواره موسیقی فجر , موسیقی , خانه موسیقی ایران ,

بخش دیگری از آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به بزرگداشت سه هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی اختصاص داشت.

برای این بخش محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون امور هنری)، سید محمد هاشمی (جانشین وزیر و معاون حقوقی)، محمود اسلامی (معاون توسعه و مدیریت و منابع)، امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی)، محمد اله‌یاری فومنی (مدیرعامل بنیاد رودکی)، رضا مهدوی (دبیر جشنواره) و داود گنجه‌ای (هنرمند پیشکسوت) روی صحنه حاضر شدند.

جشنواره موسیقی فجر , موسیقی , خانه موسیقی ایران ,

سپس آیین بزرگداشت فضل‌الله توکل (نوازنده پیشکسوت سنتور)، همایون رحیمیان (آهنگساز و نوازنده پیشکسوت ویلن) و درویش‌رضا منظمی (نوازنده پیشکسوت کمانچه) برگزار شد.

همچنین، نشان درجه یک هنری به سید جلال محمدیان (خواننده قطعه مشهور مردان خدا) اهدا شد.

جایزه ویژه «گوهرشاد»

در ادامه برنامه جایزه «گوهرشاد» نیز به عنوان جایزه ویژه وزیر فرهنگ و به دنبال هویت‌بخشی به بانوان عفیفه ایرانی است که در عین حال در عرصه‌های اجتماعی نیز مشغول هستند به سیدمحسن حسینی برای خلق قطعه موسیقی «تو خورشیدی میون خاک» اهدا شد.

همچنین هیأت داوران جایزه باربد، رساله و پایان نامه ها، تک آهنگها و اجرای صحنه‌ای:

«ستاره بهشتی، نوشین پاسدار، هوشنگ جاوید، هادی منتظری، سپهر سعیدی، رضا مهدوی، نادر مشایخی، آنتون تنانوف، موریس ارنست»

آهنگسازی فرم سونات: مقام اول: علیرضا متوسلی داراب(رقص در سوگ)

رساله و پایان نامه های موسیقی/رساله های دکتری/

مقام اول: 2 نفر: نکیسا هدایت زاده(تصحیح و تشرح رساله ناشناخته در موسیقی از دوره صفوی) / امیرحسین رمضانی(ساختار وجوه اجرایی و امکانات موسیقایی تعزیه در مقایسه با اپرا) مقام سوم: پدرام جواد زاده(مقوله های فرهنگی تولید، توزیع و مصرف موسیقی ملی ایران)

رساله و پایان نامه های موسیقی/پایان نامه های بین رشته ای

مقام اول: آریا برزن غیبی(بررسی کاربرد و کارکرد موسیقی در حیات فرهنگی اجتماعی زرتشتیان)

مقام دوم: محسن نورانی(ستاره سازی در بازار موسیقی پس از انقلاب اسلامی باتوجه به بت وارگی کالایی در موسیقی مردم پسند غرب)

مقام سوم: 2 برنده: زهره طاهر(مطالعه تطبیقی تاثیر عوامل درون فردی و قصد بر رفتار مصرف کنندگان تولیدات انواع موسیقی مجاز و غیر مجاز) و مسعود نکوئی(طراحی مدل کسب و کار گردشگری موسیقی در استان کرمان)

رساله ها و پایان نامه ها/پایان نامه های موسیقی

مقام اول: آرین هاشمی(تجزیه و تحلیل ساختار ملودی در چهارمضراب های سه گاه و چهارگاه از فرامرز پایور،بیست قطعه پرویز مشکاتیان و موج نو از پشنگ کامکار)

مقام دوم: فرید اسماعیلی ابهری(بررسی ساختار مدال، ارکستراسیون و ارتباط با درام در موسیقی سریال سربداران اثر استاد فرهاد فخرالدینی)

آلبوم ها:

اجرای موسیقی نواحی: دیپلم افتخار:شاهرخ پناهی فرد(سولدوز)
باربد بهترین اثر از نگاه ویژه پژوهش: خدایار خدا دوست(قاوال مکتبی)

آهنگسای کلاسیک غربی: دیپلم افتخار:محمد امین همایی(کوارتت زهی)

اجرای موسیقی دستگاهی بی‌کلام: دیپلم افتخار 2 برنده:
آرشام خرسندپور(گوش کن)/مصطفی مومنیان(رقص دیوانه)
باربد بهترین اثر از نگاه پژوهش: زمان خیری(28 رنگ برای نی)

آهنگسازی موسیقی دستگاهی:

دیپلم افتخار: نیما زاهدی(قاب خیال)
باربد بهترین آهنگسازی موسیقی دستگاهی: سعید هنرمند(گمشده دل)

خوانندگی موسیقی دستگاهی:
دیپلم افتخار:2 برنده: مجتبی عسگری(گمشده دل و هزارآوا)/حسین علیشاپور(فصل باران)
باربد بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی:هادی فیض آبادی(قاب خیال)

جایزه ویژه اجرای صحنه ای:
باربد بهترین اجرای صحنه ای: مهدی محمد نژاد(سرپرست گروه هفت و هشت)

گروه برتر بخش سرود:
گروه سرود نوای مهر از استان چهارمحال بختیاری:جناب آقای امید بابامیر ساطحی

انتهای پیام/

source

توسط basahang