«سم بنکمن-فرید»، مدیرعامل سابق صرافی شکست‌خورده FTX به دلیل کلاهبرداری مجرم شناخته شده است. هیئت منصفه دادگاه نیویورک روز گذشته این حکم را صادر کرد و دادگاهی را به پایان رساند که در آن بنکمن-فرید، بارها از خود در برابر ادعاهایی مبنی بر مدیریت نامناسب صرافی ارزهای دیجیتال FTX و شرکت تجاری Alameda Research دفاع کرده است.

براساس گزارش ورج، پس از گذشت بیش از یک ماه دادگاه، هیئت منصفه سرانجام درباره سرنوشت بنیانگذار FTX تصمیم‌گیری کرد و او را در هفت اتهام از جمله کلاهبرداری و توطئه برای ارتکاب پولشویی مجرم تشخیص داده است. او قرار است در 28 مارس سال آینده میلادی (9 فروردین 1403) توسط قاضی «لوئیس کاپلان» محکوم شود و برای چندین دهه به زندان برود.

بنکمن فرید FTX را در سال 2019 راه‌اندازی کرد و ارزش آن در طول دوران رونق ارزهای دیجیتال به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافت. اما به گفته دادستان‌ها این عملیات «از همان ابتدا» یک تقلب بوده است. در حالی که بنکمن-فرید صرافی خود را برای سرمایه‌گذاران و عموم مردم به‌عنوان یک گزینه ایمن و امن تبلیغ می‌کرد، اما همکاران سابق او شهادت دادند که اعداد و ارقام را جعل می‌کرد و امتیازات مخفی و ویژه‌ای را به Alameda اعطا کرده است.

با این حال، امپراتوری FTX سال گذشته شکست خورد، بنکمن-فرید استعفا داد و FTX اعلام ورشکستگی کرد.

بنکمن-فرید ابتدا با بازداشت خانگی مواجه شده بود و در ماه آگوست به دلیل نقض شرایط وثیقه، از جمله استفاده از یک VPN برای تماشای فوتبال به زندان فرستاده شد. همچنین پرونده او باعث لکه‌دار شدن صنعت کریپتو شد و چندین شرکت بزرگ دیگر نیز با اتهامات مدنی یا کیفری مواجه شدند و برخی دیگر به اندازه FTX دچار فروپاشی ناگهانی شدند.

source

توسط